Czym jest system kamer samochodowych?

Dzięki telematyce wideo firmy transportowe są obecnie lepiej niż kiedykolwiek przygotowane do stawienia czoła niektórym z najbardziej złożonych wyzwań.

Pierwotnie system kamer samochodowych był po prostu kamerą zamontowaną na desce rozdzielczej pojazdu, umożliwiającą rejestrowanie obrazu drogi przed pojazdem. Jego pierwsze zastosowania skupiały się wokół roszczeń ubezpieczeniowych – wykorzystując zarejestrowane dane do ustalenia winy w wypadku.

Jednak w dzisiejszych czasach systemy kamer samochodowych są znacznie bardziej zaawansowane i mają znacznie szerszy zakres zastosowań i korzyści. Kompleksowy system składa się z połączonego systemu oprogramowania i sprzętu, który firmy wykorzystują do minimalizowania ryzyka i zwiększania bezpieczeństwa kierowców. System” może nadal być pojedynczą kamerą skierowaną do przodu lub może składać się z wielu kamer zamontowanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu.

Kamery mogą być instalowane wewnątrz ładowni, montowane na deskach rozdzielczych lub mocowane na zewnątrz pojazdu. Są one zintegrowane z oprogramowaniem, co daje wiele korzyści:

 • Przeglądanie incydentów
 • Wspieranie szkolenia kierowców
 • Monitorowanie pracy kierowców
 • Śledzenie poprawy bezpieczeństwa w czasie
 • Poprawa bezpieczeństwa na drogach
 • Zwalczanie fałszywych roszczeń
 • Wzmocnienie obowiązku opieki nad kierowcami
 • Zmniejszanie ryzyka uszkodzenia pojazdu
 • Obniżenie kosztów ubezpieczenia
 • Ochrona marki firmy

Różne rodzaje systemów kamer samochodowych? 

Istnieje wiele popularnych systemów kamer samochodowych przeznaczonych do użytku w pojedynczych pojazdach – zazwyczaj prywatnych. Mają one jednak ograniczoną funkcjonalność i nie są idealne do zastosowań we flotach komercyjnych. Zazwyczaj korzystają one z karty pamięci, którą trzeba ręcznie wyjąć, aby pobrać materiał filmowy.

Systemy kamer samochodowych dla flot komercyjnych są znacznie bardziej wszechstronne i wytrzymałe. Zazwyczaj obejmują one opcje rozwiązania z wieloma kamerami. Systemy AddSecure, takie jak nowa kamera RoadView, wykorzystują technologię chmury, aby zapewnić natychmiastowy dostęp do danych, które można przeglądać zdalnie bezpośrednio po każdym zdarzeniu. Łączą się one z urządzeniem telematycznym poprzez Wi-Fi i identyfikuje oraz rejestruje zdarzenia związane z bezpieczeństwem, takie jak nadmierna prędkość czy gwałtowne hamowanie. Te bardziej zaawansowane systemy automatycznie przesyłają materiał wideo do chmury, ułatwiając pracownikom zaplecza biurowego przegląd zdarzeń związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa i efektywne szkolenie kierowców.

Istnieje wiele rodzajów systemów kamer samochodowych dla flot komercyjnych

Kamery na desce rozdzielczej skierowane na drogę

Są one przeznaczone do rejestrowania kolizji lub sytuacji bliskich zderzenia. Są one montowane na desce rozdzielczej lub przedniej szybie i posiadają pojedynczy obiektyw skierowany na drogę przed pojazdem.

Dwukierunkowe kamery na desce rozdzielczej

Są one podobnie zamontowane w taki sposób, aby były skierowane do przodu, ale posiadają dodatkową soczewkę skierowaną do kabiny, która rejestruje aktywność kierowcy. Dzięki temu idealnie nadają się do identyfikacji zachowań kierowców i są szczególnie przydatne podczas szkoleń. Tego typu kamery służą również do udowodnienia lub uwolnienia kierowców od winy, pokazując, jak uważni byli w momencie zdarzenia.

Kamery zewnętrzne

Są one montowane na zewnątrz pojazdu i mogą zapewniać widok 360°. Typowe zastosowania obejmują identyfikację zdarzeń polegających na „zderzeniu bocznym” z innymi pojazdami oraz, w pewnych przypadkach, uwalnianie kierowców od winy.

Kamery cofania

Kamery cofania są rodzajem kamer zewnętrznych. Czasami nazywane „kamerami wstecznymi”, są one montowane z tyłu pojazdu po zewnętrznej stronie i rejestrują drogę z tyłu. Ich główne funkcje to:

 • wspomaganie manewrów cofania
 • identyfikowanie usterek przy zderzeniach tylnych

Kamery wewnętrzne

Są one montowane w różnych miejscach w pojeździe lub naczepie. Pomagają one w zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerów i ładunku.

Jakie są najważniejsze cechy systemu kamer samochodowych?

Decydując się na zainwestowanie w system kamer samochodowych, należy wziąć pod uwagę następujące cechy:

Jakość wideo HD
Wysoka jakość wideo jest niezbędna do dokładnego przeglądania materiału filmowego. Potrzebna jest kamera z szerokokątnym obiektywem zapewniającym szerokie pole widzenia, a także z wysokim zakresem dynamiki (HDR), najlepiej 1080p lub Full HD – jest to szczególnie ważne, gdy trzeba łatwo odczytać tablice rejestracyjne lub zidentyfikować, czy kierowca ma otwarte czy zamknięte oczy.

Zintegrowana sztuczna inteligencja
Kamery wyposażone w sztuczną inteligencję będą analizować drogę i zachowanie kierowcy w czasie rzeczywistym, umożliwiając proaktywne wykrywanie niebezpiecznych nawyków związanych z prowadzeniem pojazdu, takich jak rozproszona jazda czy jazda za kierownicą. Mogą one również ostrzegać kierowców przed zbliżającą się kolizją.

Łączność z Internetem
Jeśli Twoja kamera nie jest podłączona do Internetu, będziesz musiał ręcznie pobrać materiał z pojazdu, zanim zostanie on nadpisany. Kamery podłączone do Internetu będą automatycznie przesyłać do chmury nagrania ze zdarzeń związanych z bezpieczeństwem, zapewniając dostęp w czasie rzeczywistym w celu zapewnienia wsparcia lub uniewinnienia. Ten wygodny, zdalny dostęp do materiału filmowego może być pomocny przy prowadzeniu dochodzeń w sprawie fałszywych roszczeń lub zgłoszeń od osób postronnych.

Automatyczne wykrywanie trudnych zdarzeń
Solidne urządzenie telematyczne będzie miało wbudowany akcelerometr i g-sensor (do wykrywania przeciążeń) oraz lokalizator GPS. Umożliwia to wykrywanie zdarzeń związanych z bezpieczeństwem, takich jak ostre skręty, nadmierne hamowanie, a także kolizje. System automatycznie przesyła materiał filmowy sprzed i po zdarzeniu, aby Twoi pracownicy mogli go obejrzeć.

Trening głosowy w kabinie
Kamery z najwyższej półki mają wbudowany głośnik, który odtwarza komunikaty w kabinie w przypadku wykrycia nietypowych zdarzeń. Mogą to być niezapięte pasy bezpieczeństwa, przekroczenie prędkości lub ostre hamowanie. System ostrzega kierowców o potencjalnie niebezpiecznym zachowaniu w czasie rzeczywistym i wykazano, że poprawia zachowanie kierowcy i zmniejsza liczbę wypadków.

Widoczność w nocy
Kamery te są przeznaczone do pracy w nocy. Dzięki funkcji High Dynamic Range (HDR) i diodzie LED na podczerwień zapewniają wyraźny obraz w nocy.

Łatwa instalacja
W przypadku floty liczącej dziesiątki, a nawet tysiące pojazdów, łatwa instalacja systemu kamer samochodowych ma kluczowe znaczenie.

Aplikacja mobilna dla kierowców i menedżerów floty
Najlepiej, jeśli system kamer samochodowych będzie wyposażony w aplikację na smartfony. Dzięki temu osoby zarządzające bezpieczeństwem będą miały łatwy dostęp do nagrań w dowolnym momencie, co ułatwi przesyłanie nagrań kierowcom, policji lub ubezpieczycielom.

Jako wiodący europejski dostawca wideotelematyki w chmurze, nieustannie przesuwamy granice innowacyjności. Chroń swoją flotę przed fałszywymi oskarżeniami. Zmniejsz liczbę wypadków i popraw zachowania kierowców dzięki naszemu zintegrowanemu systemowy kamer samochodowych RoadView.

Umów się na BEZPŁATNĄ demonstrację już dziś!