Telematyka – co to takiego?

Zarządzanie flotą istnieje jako element ludzkiego zachowania od czasu wynalezienia koła. Telematyka, to termin dużo młodszy. W tym artykule sprawdzimy czym tak naprawdę jest telematyka. Następnie przyjrzymy się bliżej podstawom zarządzania flotą i zbadamy jaką rolę w jej funkcjonowaniu odgrywa nowoczesna telematyka.

Czym jest zarządzanie flotą?

Zarządzanie flotą to koncepcja, która zwykle dotyczy każdej organizacji posiadającej przynajmniej kilka pojazdów we flocie. Jest to proces, który umożliwia sprawne, płynne działanie floty pojazdów przy możliwie najniższych kosztach.

Skuteczne zarządzanie flotą obejmuje monitorowanie działań floty i wykorzystywanie zebranych danych do podejmowania decyzji związanych z wysyłką i wyznaczaniem tras, zarządzaniem aktywami, pozyskiwaniem, konserwacją i utylizacją pojazdów, rekrutacją kierowców, szkoleniem i zarządzaniem. Połączenie wszystkich tych elementów w ramach procesów zarządzania flotą zapewnia obniżenie kosztów oraz lepszą produktywność.

Czym jest telematyka?

Telematyka floty to całokształt rozwiązań, które wykorzystują różne technologie telekomunikacyjne i informatyczne do zbierania danych o pojeździe. Wykorzystuje urządzenia pozycjonujące (GPS), dane z magistrali CAN i czujniki w pojeździe, aby zapewnić operatorom floty informacje potrzebne do prawidłowego zarządzania flotą:

 1. Technologia globalnego systemu pozycjonowania (GPS) zapewnia widoczność w czasie rzeczywistym lokalizacji, prędkości i kierunku ruchu pojazdu.
 2. Dane z magistrali CAN mogą służyć do przechwytywania zachowania kierowców i aktualnego stanu w systemie diagnostyki pojazdu. Mogą na przykład wychwycić negatywne wzorce zachowań, takie jak agresywne przyspieszanie, ostre pokonywanie zakrętów i ostre hamowanie.
 3. Czujniki w pojeździe wykrywają zdarzenia do których zostały zaprojektowane, takie jak zmiany temperatury w naczepie, ciśnienie w oponach czy otwarcie przestrzeni ładunkowej. Dzięki sondom paliwowym menedżerowie floty mogą w czasie rzeczywistym zbierać dane o poziomie paliwa, jego spalaniu czy wykrywać upusty.

Integralną częścią definicji telematyki jest przetwarzanie danych telematycznych. Dane przesyłane są na bieżąco na bezpieczne serwery lub są przechowywane do czasu zaplanowanej transmisji. Menedżerowie floty korzystają następnie z oprogramowania telematycznego aby uzyskać dostęp do tych danych, interpretować je i na ich podstawie podejmować działanie.

Jak telematyka wspiera zarządzanie flotą?

Telematyka wspiera procesy zarządzania flotą na wiele sposobów. Systemy telematyczne nie tylko informują menedżerów floty o lokalizacji pojazdów, ale mogą również:

 • usprawnić komunikację z kierowcami
 • usprawnić wysyłanie zadań i wyznaczanie tras
 • rejestrować i przesyłać informacje o tym, czy pojazdy stoją, czy są w ruchu
 • monitorować osiągi silnika, takie jak prędkość pojazdu i spalanie paliwa
 • rejestrować zachowania kierowców oraz ich styl jazdy
 • powiadamiać o dostępnym czasie pracy kierowców
 • uszczelnić obieg paliwa dzięki sondom paliwa i zabezpieczeniem wlewu

Przyjrzyjmy się niektórym z tych elementów bardziej szczegółowo:

Usprawnij obsługę klienta
Znając dokładną lokalizację każdego pojazdu w dowolnym momencie, menedżerowie floty mogą reagować na zmiany dostępności pojazdów, pogody lub warunków na drodze, aby jak najefektywniej wykorzystywać dostępną flotę i realizować transport. Na podstawie danych pozyskanych z systemu telematycznego mogą reagować na zmieniające się zmienne, aby dostawy dotarły do ​​klientów na czas. Mogą również informować klientów o przewidywanym czasie przybycia każdej dostawy. Rezultat? Większa satysfakcja klienta.

Niższe koszty paliwa i utrzymania pojazdów
Ustalanie optymalnej trasy przejazdu (tzw. Routing lub tunelowanie) może znacznie zredukować:

 • przebiegi pojazdów
 • zużycie paliwa i jego koszty
 • emisji dwutlenku węgla
 • zużycie pojazdów
 • czas pojazdów w serwisie

Zmniejszone koszty administracyjne
Telematyka znacznie ułatwia również zarządzanie zgodnością z przepisami i administracją np. poprzez integracje z systemem SENT, rozliczanie przewozów dzięki cyfrowej karcie drogowej czy wyliczanie wynagrodzeń.

Lepsze zachowanie kierowcy na drodze i bezpieczeństwo
Telematyka może poprawić styl jazdy kierowców poprzez moduł ECOdriving. Czujniki w kabinie mogą ostrzegać menedżerów floty o niebezpiecznych wzorcach podczas jazdy. Dane telematyczne pomogą również w opracowaniu indywidualnych programów szkolenia kierowców. Już sama świadomość kierowców o monitorowaniu ich stylu jazdy powoduje u nich bardziej zachowawczą jazdę.

Monitorowanie czasu pracy kierowców
Telematyka pozwala na zdalny odczyt danych z tachografu kierowców. Dzięki temu wiemy, ile czasu pozostało pozostało kierowcy do zatrzymania pojazdu i odpoczynku. Może to zapobiec nałożeniu kar za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców.

Wykrywanie niebezpiecznych manewrów dzięki kamerom w kabinie
Dzisiejsze kamery samochodowe są w stanie automatycznie wykrywać niebezpieczne zdarzenia na drodze. Kamera RoadView dzięki wbudowanej telematyce wychwytuje wypadki oraz niebezpieczne manewry. Nagranie z takiego zdarzenia jest w ciągu kilku minut przesyłana na platformę chmurową. Taki materiał może posłużyć do przyspieszenia procesu odszkodowawczego lub do obrony kierowcy przed fałszywymi oskarżeniami. Może też posłużyć jako materiał szkoleniowy dla kierowców.

Systemy telematyczne w transporcie

Platforma telematyczna od AddSecure to rozwiązania wszechstronne, elastyczne i łatwe w użyciu. Nasze platformy usprawniają pracę menedżerów flot na całym świecie – przyczyniając się do znacznej poprawy produktywności, rentowności i bezpieczeństwa transportu ciężkiego.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać bezpłatną wersję demonstracyjną rozwiązań AddSecure Smart Transport.