Lokalizacja pojazdów – przewodnik po rozwiązaniach

Systemy śledzenia pojazdów wykorzystują technologię GPS (Global Positioning System), aby zapewnić firmom lokalizację pojazdów w czasie rzeczywistym. Śledzenie pojazdów jest również wykorzystywane do zbierania innych krytycznych informacji, na przykład zachowania kierowców, zużycia paliwa i wyznaczania tras.

W tym artykule omówimy wszystkie podstawy, które musisz wiedzieć o śledzeniu pojazdów, w tym rolę odgrywaną przez technologię GPS, a w szczególności o wyróżnia systemy lokalizacji pojazdów dostarczanych przez AddSecure.

Czym jest lokalizacja pojazdów?

Systemy śledzenia pojazdów wykorzystują technologię GPS do monitorowania lokalizacji i aktywności pojazdów we flocie. Typowy system składa się z urządzenia transmisyjnego w pojeździe oraz strony internetowej lub aplikacji, która pokazuje menedżerowi floty, gdzie znajduje się pojazd na mapie w czasie rzeczywistym, wraz z innymi danymi dotyczącymi pojazdu.

Co to jest technologia GPS?

Global Positioning System to system nawigacji, który umożliwia śledzenie położenia pojazdu za pomocą satelitów, odbiornika i algorytmów do synchronizacji danych dotyczących lokalizacji, prędkości i czasu.
System satelitarny składa się z 24 satelitów w sześciu zorientowanych na Ziemię płaszczyznach orbitalnych, każdy z czterema satelitami, krążącymi na orbicie 20 000 kilometrów nad Ziemią i poruszającymi się z prędkością 14 000 km/h.
Do wyznaczenia lokalizacji na powierzchni Ziemi potrzebne są trzy satelity, ale system wykorzystuje czwartego satelitę do weryfikacji informacji z pozostałych trzech. Dodając trzeci wymiar, czwarty satelita umożliwia nam również obliczenie wysokość śledzonego urządzenia.

Co to jest lokalizator GPS? Jak to działa?

Systemy śledzenia pojazdów wykorzystują urządzenie GPS zamontowane w Twoim pojeździe. Odbiorniki satelitarne śledzą, a następnie przesyłają lokalizację Twojego pojazdu do dostawcy usług monitoringu pojazdów. Technologia jest bardzo podobna do tej używanej w codziennych aplikacjach typu „znajdź mój telefon”.

Większość urządzeń GPS do śledzenia pojazdów zawiera również 3-osiowy „akcelerometr”, który wykrywa ruch do tyłu i do przodu, w prawo i w lewo oraz w górę i w dół. Akcelerometry wykrywają gwałtowne zmiany w ruchu, na przykład, gdy kierowca nagle hamuje, przyspiesza lub szybko skręca za rogiem.

Czy potrzebuję systemu śledzenia pojazdów?

Prawie na pewno. Śledzenie pojazdów jest stosowane w przypadku flot, zarówno małych, jak i dużych.
Lokalizacja pojazdu zapewnia widoczność w czasie rzeczywistym dla pojazdów użytkowych wszystkich typów. Systemy śledzą i rejestrują każdą aktywność – czas odjazdu, czas przybycia, czas na miejscu i dane wymagane do raportów analitycznych. Śledzenie pojazdów zwiększa zarówno wydajność, produktywność, jak i bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników dróg.

Korzyści wykorzystania systemu lokalizacji pojazdów
Obecne systemy monitoringu pojazdów zazwyczaj oferują dużo szerszy zakres funkjonalny. Systemy dostarczane przez AddSecure zapewniają m.in:
• Zawsze aktualna informacja o pozycji pojazdów
• Redukcję zużycia paliwa
• Wszystkie dane o pojazdach i kierowcach w jednym miejscu
• Łatwiejsze zarządzanie serwisami i gospodarką techniczną pojazdów

Jakie są rodzaje urządzeń do śledzenia pojazdów?

Wybierając system śledzenia pojazdów, musisz wybrać rozwiązanie, które odpowiada Twoim potrzebom, jest proste w montażu i łatwe w użyciu. Unikaj wydawania więcej niż to konieczne na system, który jest zbyt złożony i oferuje funkcje, których nigdy nie będziesz potrzebować. Zamiast tego postaw kompleksowość oraz elastyczność w doborze zakresu funkcjonalnego. Istnieją dwa różne typy urządzeń do śledzenia pojazdów:

Lokalizator do samodzielnego montażu
To najmniej kosztowna opcja. Takie urządzenia zwykle dostarczają tylko danych o lokalizacji pojazdów. Mogą mieć też wbudowany akcelerometr. Zwykle mają dwa przewody umożliwiające podłączenie ich do akumulatora pojazdu. Mogą to być też urządzenia podłączane do zapalniczki lub do gniazda OBDII.

Plusy:
• Łatwa instalacja – brak długich przestojów pojazdu
• Proste przenoszenie trackera z jednego pojazdu do drugiego.
• Zasilany z pojazdu, nie angażuje kierowcy
• Nieduży koszt zakupu i wdrożenia
Minusy:
• Podatne na nieautoryzowane odpięcie urządzenia
• Podatny na manipulacje
• Zazwyczaj oferuje tylko dane o lokalizacji – nie dostarcza danych o innych aspektach pojazdu czy stylu jazdy kierowcy.

Lokalizator wpięty do instalacji pojazdu
To profesjonalne urządzenia wyposażone w szereg funkcji monitorujących praktycznie każdy aspekt pojazdu. Mogą wymagać nawet kilkunastu przewodów, aby pasowały do różnych obwodów elektrycznych w pojeździe.

Plusy:
• Oprócz lokalizacji, umożliwiają również monitoring innych aspektów pojazdu jak styl jazdy kierowców na drodze
• Bezpieczeństwo – urządzenia tego typu są bardziej odporne na manipulacje oraz trudniej je wymontować

Wady:
• Montaż urządzeń może zająć inżynierowi więcej czasu, co oznacza, że w tym czasie pojazd będzie poza drogą.
• Są droższe niż urządzenia do samodzielnej instalacji.

Jak wybrać system śledzenia GPS pojazdu?
Systemy śledzenia pojazdów w czasie rzeczywistym różnią się ceną, łatwością użycia i dokładnością. Zanim wybierzesz najlepszy system dla swojej floty pojazdów, zadaj sobie następujące pytania.

1. Jaka jest struktura opłat? Zwykle będzie to płatność z góry za urządzenia + miesięczny abonament per pojazd.
2. Jak wygląda serwis urządzeń w przypadku usterki?
3. Łatwość obsługi – zarówno oprogramowania jak i sprzętu?
4. Czy istnieje aplikacja mobilna i jakie dane pokazuje?
5. Czy system identyfikuje kierowców?
6. Czy jest to system chmurowy czy tradycyjny, oparty na licencjach stanowiskowych?

Który system GPS wybrać? Celuj w wiedzę i doświadczenie

Twoim głównym celem powinno być uzyskanie wartości i wiedzy. Jeśli wybierzesz najtańszą opcję, może się okazać, że w dłuższej perspektywie zapłacisz więcej. Dlatego, wybierz dostawcę, który jest doświadczonym i znanym na całym świecie producentem innowacyjnej i bezpiecznej technologii śledzenia pojazdów GPS. Dzięki temu dasz sobie najlepszą możliwą szansę posiadanie wartościowej wiedzy o Twojej flocie i kierowcach.
Firmy takie jak AddSecure budują swoją reputację na światowej klasy obsłudze klienta i nawiązywaniu długotrwałych relacji.

AddSecure Smart Transport – platforma nr 1 w branży transportowej

Wybierając system lokalizacji pojazdów AddSecure wybierasz z platformy numer jeden w branży, zapewniając bezpieczeństwo swojej floty i aktywów, oszczędzając przy tym pieniądze. Dzięki naszemu najnowocześniejszemu systemowi śledzenia pojazdów masz dostęp do informacji o flocie w czasie rzeczywistym z każdego urządzenia z Internetem.

Zadzwoń lub napisz do nas po darmowe demo systemu.