Magistrala CAN (szyna can) – co to jest i jakie ma zastosowanie w transporcie?

Jak pozyskać dane pojazdu z magistrali CAN?

W tym artykule przyjrzymy się systemom magistrali CAN i kluczowej roli, jaką odgrywają w procesie zarządzania flotą.

Co to jest magistrala CAN (lub szyna CAN)?

CAN to skrót od Controller Area Network. Zasadniczo jest to „centralny układ nerwowy” pojazdu, umożliwiający komunikację między jego różnymi częściami. Magistrala CAN pojazdu umożliwia wymianę informacji wykrytych przez jedną funkcję pojazdu z inną – na przykład między silnikiem, a skrzynią biegów.

Każde urządzenie w systemie magistrali CAN przesyła swoje dane szeregowo. Jeśli więcej niż jedno urządzenie transmituje w tym samym czasie, urządzenie o najwyższym priorytecie kontynuuje transmisję kosztem danych z urządzeń o niższym priorytecie.

Jak działa szyna CAN?

Prawie każda działająca część pojazdu będzie miała swój własny ECU (Electronic Control Unit). Są to „węzły”, które łączą się, przesyłają i odbierają dane między sobą. Dzisiejsze nowoczesne pojazdy mogą zawierać nawet 70 lub więcej ECU. Przykłady obejmują jednostkę sterującą silnika, poduszki powietrzne, drzwi hamujące ABS i skrzynię biegów. Każdy z nich może przesyłać lub odbierać informacje do lub z dowolnej innej części sieci.

Wszystkie ECU w sieci CAN odbierają dane nadawane przez siebie nawzajem. Każdy z nich jest zaprogramowany, które dane zaakceptować, a które zignorować.

Wykorzystanie danych z szyny CAN w zarządzaniu flotą

Menedżerowie floty są zależni od danych z szyny CAN. Bez nich nie mieliby dostępu do wiarygodnych danych o pojazdach, które wspierają ich w podejmowaniu świadomych decyzji umożliwiających:

 • zgodność z przepisami
 • przewidywać i unikać awarii
 • obniżyć koszty paliwa i konserwacji
 • monitorować i poprawiać wydajność kierowcy.

Korzyści z wykorzystania danych z szyny CAN dotyczą zarówno organizacji zarządzających flotami samochodów osobowych, ciężarowych i pojazdów budowlanych.

Jakie są korzyści może przynieść szyna CAN w zarządzaniu flotą?

 1. Niski koszt i łatwość obsługi
  ECU mogą komunikować się ze sobą w ramach jednego systemu CAN. Nie ma potrzeby skomplikowanego, dedykowanego okablowania. Zmniejsza to wagę, konserwację i koszty.
 2. Centralizacja
  Systemy magistrali CAN umożliwiają centralną diagnostykę, konfigurację i rejestrację danych z jednego punktu wejścia przez sieć CAN.
 3. Odporność na zakłócenia
  Systemy magistrali CAN nie są podatne na zakłócenia elektryczne czy zakłócenia elektromagnetyczne. Oznacza to, że doskonale nadają się do zastosowań, w których elementem krytycznym jest bezpieczeństwo.
 4. Wydajność
  Dane są traktowane priorytetowo bez zakłócania innych ramek.

 

Twoje źródło danych telematyki pojazdu

 

W AddSecure rozumiemy, jak ważna dla menadżerów flot jest szyna CAN, aby utrzymać flotę w najwyższej formie. Oferujemy rozwiązania do zdalnego odczytu danych z magistrali CAN, aby zarządzanie flotą było jak najbardziej efektywne.

Dowiedz się więcej o utrzymywaniu łączności ze swoją flotą.
Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać bezpłatną wersję demonstracyjną rozwiązań AddSecure Smart Transport.