Jak wygląda świat 5G?

Z pełną skalą wprowadzenia 5G, która ma się rozpocząć w 2025 roku, "świat 5G" nie jest tak daleko, jak mogłoby się wydawać. Choć nie będzie to natychmiastowa aktualizacja sieci dla wszystkich, to możliwości, jakie 5G może zapewnić i zmiany, jakie zobaczymy wokół nas w naszym codziennym życiu, są naprawdę ekscytujące.

5G, sieć przyszłości, łączy nie tylko nasze telefony komórkowe i laptopy z internetem, ale będzie tak powszechna, że nawet pojazdy i maszyny będą połączone.

Dla firm, branż i społeczeństwa oznacza to zwiększenie ilości urządzeń wokół nas. Ponadto jakość sieci, do której są podłączone, będzie wyższa.

Cisco szacuje, że około połowa wszystkich urządzeń w sieciach 5G nie będą telefonami komórkowymi.

Sieć 5G umożliwia podłączenie co najmniej jednego miliona jednostek na kilometr kwadratowy. Mogą to być kamery monitoringu, alarmy i sensory, na przykład w środowiskach przemysłowych. 4G może obsłużyć tylko około 10 000 jednostek na tej samej powierzchni.

Magnus Lendell, Head of Technology w firmie AddSecure.

Jak to wszystko jest możliwe? I jak będzie wyglądał świat 5G?

Anatomia sieci 5G

Kiedy 5G dotrze do użytkowników codziennych, najbardziej zauważalna poprawa będzie widoczna w opóźnieniach naszych połączonych urządzeń. Oznacza to, że prędkość, z jaką urządzenie komunikuje się z innym urządzeniem, wykonuje działanie i rejestruje dane, będzie szybsza.

Aby to zobrazować, obecne opóźnienia w sieci 4G wynoszą około 30 milisekund, podczas gdy opóźnienia 5G wynoszą zaledwie 1 milisekundę. Stąd pochodzi natychmiastowość, kiedy korzystamy z urządzeń podłączonych do 5G.

Ponieważ 5G wykorzystuje szerokie pasmo częstotliwości radiowej, jest znacznie szybsza niż jakakolwiek inna sieć, którą widzieliśmy dotychczas. Może przesyłać duże ilości danych, jednak nie jest tak silna w zakresie jak 4G.

Jeśli mieszkasz w mieście lub obszarze miejskim, być może już zauważyłeś instalacje, ale aby rozwiązać problem zasięgu, konieczne będzie zainstalowanie stacji bazowych w miastach, aby zapewnić działanie sieci 5G. Mogą one być widoczne na górnych częściach latarni ulicznych lub na narożnikach budynków, tworząc razem sieć 5G.

Sieć 5G może działać na trzech różnych pasmach częstotliwości, z różnymi korzyściami w zależności od pasma:

Niskie pasmo jest najczęściej używane obecnie w sieciach 4G. Oferuje najszerszy zasięg i dobrą penetrację ścian, ale dla 5G prędkość nie jest aż tak duża.

Średnie pasmo pozwala na większą prędkość i niższe opóźnienie, co w praktyce daje najbardziej niezawodne połączenie.

Wysokie pasmo jest najlepszym pasmem dla 5G, ale pomimo wysokich prędkości, zasięg i penetracja ścian stanowią problem, dlatego obecnie nie jest tak szeroko używane.

Dlaczego opóźnienie i przepustowość są tak ważne?

Jeśli sieć ma niskie opóźnienia, jak ma to miejsce w 5G, otwierają się liczne możliwości. Wszystko, od sposobu korzystania z urządzeń po funkcjonowanie przemysłu i infrastruktury.

Niskie opóźnienie oznacza, że urządzenia można zdalnie kontrolować niemal natychmiastowo. Dla komunikacji, logistyki i produkcji może to znacznie poprawić efektywność operacyjną i pomóc firmom i rządom radzić sobie z rosnącymi wymaganiami i złożonościami globalizacji.

Ponadto otworzy to drzwi do rozwoju zaawansowanych technologii, takich jak rzeczywistość wirtualna czy rozszerzona. 5G umożliwia płynne i natychmiastowe interakcje z tymi urządzeniami i sieciami, nadając im niemalże wrażenie działania w czasie rzeczywistym.

Przepustowość jest równie ważna, a w świecie 5G przepustowość dla większej liczby połączonych urządzeń może być nawet 1000 razy większa niż to, co oferują obecne sieci 4G. Oznacza to, że prędkość przesyłania danych w zatłoczonych obszarach nie będzie się mocno obniżała, na przykład w miastach, na festiwalach czy na arenach sportowych.

Świat, jaki znamy teraz, a 5G

Mając wiedzę o samej technologii, co to oznacza dla nas? Możemy być pewni, że wprowadzenie 5G przyspieszy osiągnięcie wiele społecznych celów, takich jak np. zrównoważony rozwój.

Dzięki zbieraniu i analizowaniu danych z urządzeń w rekordowym czasie i ilości, możemy podejmować lepsze i szybsze decyzje w zakresie zużycia zasobów. Ponadto istotni uczestnicy kryzysu klimatycznego i globalnego ocieplenia mogą uzyskać wsparcie w celu ograniczenia swojego wpływu i niedoskonałości. Na przykład urządzenia telematyczne i IoT już pomagają branży transportowej w ograniczaniu zużycia paliwa. Dzięki 5G będzie to tylko się poprawiać i przyspieszać redukcję zużycia paliwa.

Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, 5G pomoże także zautomatyzować i zoptymalizować różne systemy i funkcje, które pomagają nam np. opiekować się starszymi i chorymi osobami. Ponadto możliwe będą ogromne postępy w dziedzinie opracowywania i przechowywania leków.

5G i Internet Rzeczy (IoT)

Potencjał 5G jest ogromny, ale stanowi to ekscytujący postęp dla ludzkości. Wraz z napływem coraz większej liczby połączonych urządzeń IoT, oznacza to także potrzebę bezpiecznej komunikacji.

Więcej połączeń z siecią wiąże się z większym ryzykiem hakingu i innych ataków za pomocą złośliwego oprogramowania. Wzrost tego zapotrzebowania na bezpieczeństwo oraz wpływ 5G na czas pracy baterii urządzeń to obecnie jedyny potencjalny problem. Jednak w miarę jak 5G i IoT zakorzeniają się nie tylko w naszym życiu codziennym, ale także w naszych społeczeństwach, bezpieczeństwo nie może być pomijane.

Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć jest fakt, że wraz z rozwojem sieci nastąpi wycofanie się z użytku starszych technologii, takich jak 2G i 3G. Kiedy operatorzy zaczną się wycofywać ze starszych technologii, mogą nastąpić problemy z komunikacją starszych urządzeń takich jak np. rejestratory GPS w pojazdach.

Dlatego ważne jest, aby trzymać rękę na pulsie i upewnić się, że wszystkie strategiczne biznesowo systemy są dostosowane do współpracy z nowoczesnymi sieciami komunikacji.