blog

Jak to się wszystko zaczęło – od 2G do 5G

W Japonii w 1979 r. uruchomiono pierwszą sieć komórkową o nazwie 1G, a w 1991 r. w Finlandii udostępniono komercyjnie sieć 2G w standardzie GSM.

Fundament położyła sieć 2G

Dzięki technologii 2G sygnały radiowe zmieniły się z analogowego na cyfrowe, zapewniając w ten sposób nowe możliwości transmisji danych. Oznaczało to początek szerokiej ekspansji podłączonych urządzeń i tego, co dziś nazywa się Internetem rzeczy (IoT). Technologia ta jest nadal szeroko stosowana w komunikacji w krytycznych systemach i infrastrukturze.

Dzięki technologii 2G położono podwaliny pod komunikację bezprzewodową, jaką znamy dzisiaj. Dziesięć lat później uruchomiono pierwszą komercyjną sieć komórkową wraz z wprowadzeniem technologii 3G, która przy wyższych prędkościach zapewniła nowe możliwości i jest powszechnie postrzegana jako początek mobilnej transmisji danych. Oprócz powstania smartfonów i mobilnego Internetu szerokopasmowego, jakie znamy dzisiaj, to właśnie technologia 3G poważnie podjęła się cyfryzacji kluczowych funkcji społecznych. Chociaż zarówno 2G, jak i 3G opierają się na technologii mającej dziesiątki lat, nadal są wykorzystywane przez ponad 50 procent wszystkich urządzeń IoT na całym świecie.

Wielka zmiana technologii na sieć 4G

W grudniu 2009 roku Szwecja wraz z Norwegią jako pierwsze kraje uruchomiły komercyjne sieci 4G. Podobnie jak w przypadku jego poprzedników, najważniejszą zaletą był większy transfer danych. Dzięki przepustowości 2G i 3G w wielu obszarach możliwe jest jedynie wysyłanie prostych komunikatów o statusie – czy coś się wydarzyło lub nie. Wraz z 4G pojawiła się sieć komórkowa, która w wielu sytuacjach może dorównać sieci naziemnej lub nawet działać lepiej. Krótko mówiąc, 4G otworzyło zupełnie nowe możliwości.

Dwukierunkowej komunikacji audio towarzyszył obraz i przesyłanie wideo w czasie rzeczywistym, płynniej niż to było w stanie zapewnić 3G. Wiele połączonych urządzeń mogłoby zacząć ze sobą współpracować, aby zapewnić lepszy fundament do podejmowania decyzji na potrzeby analizy zdarzeń, lokalizacji i sprzętu. Sztuczna inteligencja (AI), nadzór wideo w czasie rzeczywistym, inteligentne sieci dystrybucji, systemy pomiaru zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach oraz zaawansowane systemy zwiększające korzyści klimatyczne. Opieka zdrowotna i medyczna, również mogą wiele zyskać na postępie, jaki przyniosła technologia 4G.

Szybki transfer danych w czasie rzeczywistym dzięki 5G

Ekspansja 5G rozpoczęła się w dużych miastach i obecnie trwa w całej Europie. Ważną częścią rozwoju 5G było zwiększenie szybkości i zmniejszenie opóźnień w przypadku urządzeń IoT. Dzięki wyraźnemu maksymalnemu opóźnieniu wynoszącemu 10 milisekund, czyli jednej setnej sekundy, transmisja danych w czasie rzeczywistym przez sieć komórkową staje się rzeczywistością. Typowym przykładem sytuacji, w której minimalne opóźnienie ma ogromne znaczenie, jest „platooning”, w ramach którego samochody autonomiczne są połączone bezprzewodowo. Eliminując potrzebę interwencji człowieka, może zwiększyć bezpieczeństwo, pomóc w uniknięciu korków i zmniejszyć zużycie paliwa.

Zastosowanie 5G może również przynieść korzyści systemom opieki społecznej, w których służby ratownicze mogą znacznie szybciej uzyskać dostęp do parametrów życiowych rannych i szybciej dotrzeć na miejsce wypadku. Zgodnie z prawem i porządkiem ochroniarze mogą więcej pracować ze strumieniami wideo, a duże prędkości pozwalają zaawansowanej sztucznej inteligencji na przetwarzanie dużych ilości danych w celu rozpoznawania twarzy.

Dzięki sieciom 4G i 5G otwierają się nowe drzwi, ale ekspansja niesie ze sobą także wyzwania w perspektywie krótkoterminowej. Wraz z rozwojem sieci, technologie 2G i 3G zostaną ostatecznie wycofane, mimo że wiele kluczowych funkcji społecznych w dalszym ciągu od nich zależy.

Dlatego teraz jest najlepszy czas aby zacząć wymieniać urządzenia zależne od 2G i 3G – od systemów alartmowych w windach po sprzęt medyczny i lokalizatory GPS w pojazdach.